Korroosiovauriot ja niiden estäminen

17.09.2019 Kirjoittanut: Mikael Suominen

ASM International (The Materials Information Society) on kansainvälinen voittoa tavoittelematon organisaatio, jonka tehtävänä on levittää materiaalitekniikan alan uusinta tietämystä teollisuuden ja tutkimuslaitosten piirissä toimiville jäsenilleen ja
muille kiinnostuneille.
Yhdistyksen suomalaisen osaston, ASM Finland ry:n tarkoituksena on toimia materiaalitekniikasta ja sen soveltamisesta kiinnostuneiden suomalaisten jäsenten yhteisönä. Yhdistys järjestää mm. kokouksia ja seminaareja sekä tukee ja edistää alan julkaisutoimintaa ja opiskelijatoimintaa.
Tilaisuuden puheenjohtajana toimii Erkki Kiiski, Encore Partners Oy

Korroosiovauriot ja niiden estäminen

Aika: Torstai 14.11.2019
Paikka: Solo Sokos Hotel Torni, Ratapihankatu 43, Tampere
Kohderyhmä: 
Materiaalien valinnasta ja suunnittelusta vastaavat T&K-henkilöstö
Materiaalialan asiantuntijat
ASM Finland jäsenet

ASM Finlandin syysseminaarissa käsitellään korroosioilmiöitä,niiden aiheuttamia vaurioita ja vauriomekanismeja sekä tarjotaan näkökulmia erilaisiin ratkaisuihin korroosion estämiseksi tai sen vaikutusten vähentämiseksi. Seminaarissa pääset myös verkottumaan alan osaajien ja asiantuntijoiden kanssa. Seminaari järjestetään yhteistyössä Suomen Korroosioyhdistyksen kanssa.
ASM International (The Materials Information Society) on kansainvälinen voittoa tavoittelematon organisaatio, jonka tehtävänä on levittää materiaalitekniikan alan uusinta tietämystä teollisuuden ja tutkimuslaitosten piirissä toimiville jäsenilleen ja muille kiinnostuneille.
Yhdistyksen suomalaisen osaston, ASM Finland ry:n tarkoituksena on toimia materiaalitekniikasta ja sen soveltamisesta kiinnostuneiden suomalaisten jäsenten yhteisönä.
Yhdistys järjestää mm. kokouksia ja seminaareja sekä tukee ja edistää alan julkaisutoimintaa ja opiskelijatoimintaa.
Tilaisuuden puheenjohtajana toimii Erkki Kiiski, Encore Partners Oy.

OHJELMA
8.30 Seminaariin ilmoittautuminen ja aamukahvi
8.50 Seminaarin avaus, ASM Finland ry:n puheenjohtaja, Erkki Kiiski, Encore Partners Oy ja Suomen Korroosioyhdistys ry:n puheenjohtaja, Olof Forsén, Aalto-yliopisto
9.00 Korroosion aiheuttamat kustannukset ja niiden merkitys yhteiskunnalle, Professori Olof Forsén, Aalto-yliopisto
9.15 Rust never sleeps – ruoste ei lepää, Research manager Pekka Pohjanne, VTT
10.00 Maalaus korrosionestomenetelmänä, R&D Research Chemist (GI/HD) Kalevi Panka, Teknos Oy
10.30 Kulumisen ja korroosion tutkimus kaivosolosuhteissa, Staff Scientist Kati Valtonen, Tampereen yliopisto
11.00 Lounas
12.00 Eroosiokorroosio - onko sittenkään? Metallurgi Tuomo Nyyssönen, Outotec Oy
12.40 Chloride induced stress corrosion cracking in nuclear boiling water reactor environment, case Preussen Elektra; Research Scientist Konsta Sipilä, VTT
13.20 Modernien pinnoitteiden käyttö korroosio-olosuhteissa; Professori Petri Vuoristo, Tampereen yliopisto
14.00 Kahvi
14.40 Korroosionesto pakkausmateriaaleissa; Teknologiapäällikkö Kari Saarinen, Zerust Oy
15.10 Säänkestävät teräkset vaihtoehtona maalatuille teräksille; Senior Product Development Engineer Esa Virolainen, SSAB Europe Oy
15.40 Seminaarin päätös; Erkki Kiiski, Encore Partners Oy

Ilmoittautuminen: Viimeistään 30.10.2019 sähköpostitse osoitteeseen asm.finland@asmfinland.fi. Ilmoittautuessa on mainittava osallistujan nimi, yritys, laskutusyhteystiedot (verkko- tai paperilaskuosoite) sekä mahdolliset ruoka-aineallergiat.
Osallistumismaksut:
- 100 € + 0 % alv. (ASM Internationalin ja SKY:n jäsenet)
- 180 € + 0 % alv. (ei-jäsenet).
Osallistumismaksu laskutetaan tilaisuuden jälkeen ja se sisältää ohjelmaan merkityt tarjoilut. Mikäli osallistuminen peruutetaan viimeisen ilmoittautumispäivän jälkeen, veloitamme toimistokuluina 30 % osallistumismaksusta. Mikäli osallistuja jää saapumatta ilman peruutusilmoitusta, tai osallistuminen perutaan seminaaripäivänä, veloitamme koko osallistumismaksun. Paikkoja seminaarissa on rajoitetusti ja ne täytetään ilmoittautumisjärjestyksessä.
Esitysaineistot: Seminaarin esitysten aineistot jaetaan ASM Finland ry:n verkkosivujen kautta tilaisuuden jälkeen seminaariin osallistuneille sekä ASM Finlandin jäsenille.
Liittyminen ASM:n jäseneksi osoitteessa: www.asminternational.org
Tervetuloa seminaariin!
ASM Finland ry
www.asmfinland.fi

22.03.2017 Kirjoittanut: Jukka Isotalo
24.04.2017 Kirjoittanut: Timo Pekkarinen
25.04.2017 Kirjoittanut: Mikael Suominen
11.06.2017 Kirjoittanut: Matti Kuvaja